Asset Publisher
Odnawialne źródła energii podstawą zaopatrzenia w energię elektryczną budynków i środków transportu PGL LP
Odnawialne źródła energii podstawą zaopatrzenia w energię elektryczną budynków i środków transportu PGL LP to projekt rozwojowy Lasów Państwowych wprowadzony decyzją nr 52 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 lutego 2017 r.
Kierownikiem projektu jest Pan Jerzy Fijas (RDLP w Gdańsku).
Złożoność problemu zanieczyszczenia atmosfery gazami cieplarnianymi wymaga wielopłaszczyznowego poszukiwania rozwiązań. Ustalenia stron dyskutujących w tym temacie na różnym szczeblu, znajdują odzwierciedlenie w wielu źródłach prawnych (np. akty prawne) i pozaprawnych (np. strategie).
Zgodnie ze Strategią UE Europa 2020, Polska zobowiązała się osiągnąć cele wyznaczone w pakiecie energetyczno – klimatycznym tj.:
ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 20% w porównaniu z 1990 r. na poziomie całej Unii Europejskiej,
zwiększyć o 15% udział energii odnawialnej w ogólnym zużyciu energii w Polsce,
poprawić efektywność energetyczną (mierzoną wskaźnikiem zużycia energii pierwotnej) o 20% na poziomie całej Unii Europejskiej.
Z kolei Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE
z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej mówi, że państwa członkowskie powinny zachęcać do wprowadzania środków i procedur wspierających instalacje kogeneracyjne o całkowitej znamionowej mocy cieplnej dostarczonej w paliwie wynoszącej mniej niż 20 MW, tak aby zachęcać do rozproszonego wytwarzania energii.
Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do roku 2020 z perspektywą do 2030 r. podkreśla konieczność zapewnienia gospodarce, instytucjom i obywatelom stabilnych i optymalnie dostosowanych do potrzeb dostaw energii, po akceptowalnej ekonomicznie cenie.
Plan rozwoju elektromobilności w Polsce „Energia do przyszłości” przewiduje stworzenie warunków dla rozwoju elektromobilności Polaków. W 2025 r. plan ten zakłada 1 mln pojazdów elektrycznych w Polsce.
W oparciu o powyższe, ale także wiele innych aktów prawnych, strategii i planów, a także badań efektywności energetycznej i rozwoju technologii, powstał projekt rozwojowy LP, którego główne cele to:
- Poprawa bezpieczeństwa energetycznego,
- Redukcja emisji gazów cieplarnianych,
- Poprawa efektywności energetycznej,
- Popularyzowanie pojazdów elektrycznych w transporcie drogowym,
- Upowszechnianie wiedzy i dobrych praktyk w zakresie odnawialnych źródeł energii.
W ramach tego projektu planowane jest utworzenie na terenie RDLP w Toruniu trzech punktów ładowania pojazdów z napędem elektrycznym. Będą one w Toruniu, Solcu Kujwskim i Borach Tucholskich, w miejscowości Woziwoda. Oczywiście będą one dostępne dla wszystkich posiadaczy elektrycznych aut.