Asset Publisher
Kto o nich pamięta?
W niedzielę 28 lutego 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu miała miejsce uroczystość upamiętniająca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest świętem państwowym od 1 marca 2011 roku.
W tym dniu oddajemy hołd za męstwo i patriotyzm poległym i bestialsko zamordowanych w kazamatach urzędów bezpieczeństwa publicznego żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Żołnierze wyklęci toczyli nierówną walkę z okupantem sowieckim wspomaganym aktywnie przez urzędników Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego – zdrajców Rzeczypospolitej Polskiej. Często mordowani byli poprzez oddanie strzału w tył głowy – tak samo jak w Katyniu. Ich ciała nie zostały pogrzebane, zakopywano je w miejscach do dzisiaj nieznanych.
Żołnierze wyklęci i ich rodziny napiętnowani byli przez reżim komunistycznej władzy Polski Ludowej, propaganda nazywała ich „zaplutymi karłami reakcji", „faszystami" i „bandytami".
Podczas uroczystości prelekcję wygłosił pracownik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, a następnie bardzo ciekawe fakty historyczne z terenu powiatu świeckiego i tucholskiego przedstawił leśniczy Marek Manikowski. Prelekcje przedzielone były występami grupy muzycznej GOK w Osiu.
Bardzo ciekawym punktem uroczystości było wystąpienie Pana Jerzego Łytkowskego, który był naocznym świadkiem częstych wizyt w jego domu rodzinnym w Zwierzyńcu majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki" oraz wielu innych dowódców oddziałów walczących w Borach Tucholskich.
Współorganizatorami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych byli m. in. Nadleśnictwo Dąbrowa i Osie, Stolarnia OOK w Osiu, GOK w Osiu oraz MOZ NSZZ „Solidarność" przy Nadleśnictwie Osie.
Cześć Ich Pamięci !
Tekst: Zbigniew Marek
Foto: Zbigniew Marek, Dawid Warzyński