Asset Publisher
Kornik ostrozębny (Ips acuminatus)
Kornik ostrozębny jest groźnym szkodnikiem wtórnym sosny. Prawdopodobnie ostatnie suche i gorące lata spowodowały osłabienie drzewostanów sosnowych i stworzyły na naszym terenie dobre warunki rozwoju tego szkodnika .
Ponieważ kornik ten zasiedla drzewa stosunkowo zdrowe, inaczej niż czynią to inne korniki, a także z uwagi na trudności związane z wczesnym rozpoznaniem zaatakowanych przez niego drzew, chrząszcz ten jest jednym z najgroźniejszych szkodników wtórnych sosny.
Żerowisko tego szkodnika zakładane jest zawsze pod cienką, gładką, „żółtą" korowiną, głównie w częściach wierzchołkowych rosnących sosen ale również na gałęziach nie usuniętych wierzchołków drzew leżących na ziemi. Żerowisko w znacznym stopniu narusza biel, co w efekcie skutkuje prowadzi do szybkiego zamierania drzew. Bardzo silne obłożenie strzał wskazuje na gradację tego szkodnika.
Najliczniejsze szkody odnotowano w drzewostanach starszych na żyźniejszych siedliskach , głównie lasowych w Leśnictwach Bruchniewo i Sielanka. Łącznie pozyskano masę z drzew zasiedlonych około 500m3. Koszt zwalczania jest bardzo wysoki, gałęzie i części wierzchołkowe należy spalić. W kwietniu i czerwcu w grupach po 2-3 szt zostaną wywieszone pułapki feromonowe z feromonem Acumodor, których zadaniem będzie wyciągnięcie kornika z drzewostanów