Asset Publisher Asset Publisher

Kompleksowe działania ochronno-hodowlane z poparciem Rady Naukowo Społecznej LKP Bory Tucholskie

W Nadleśnictwach Tuchola i Woziwoda odbyło się posiedzenie Rady Społeczno-Naukowej Leśnego Kompleksu Promocyjnego (LKP) Bory Tucholskie.

Posiedzenie było poświęcone kondycji oraz przyszłości lasów w tym regionie. Głównym punktem obrad było omówienie kompleksowych działań ochronnych i hodowlanych, zaproponowanych przez zespół ds. działań ochronno-hodowlanych w osłabionych drzewostanach, powołany przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Toruniu.

Spotkanie stało się platformą do dyskusji nad aktualnymi koncepcjami zagospodarowania osłabionych i zamierających drzewostanów. Poza sesją kameralną, uczestnicy wzięli udział
w wyjeździe terenowym, który umożliwił bezpośrednie zapoznanie się z aktualną sytuacją w drzewostanach oraz planowanymi i realizowanymi działaniami ochronnymi i hodowlanymi.

Wyjątkowym gościem spotkania był prof. Bogdan Chojnicki, który w swoim wystąpieniu podkreślił wpływ zmian klimatycznych na gospodarkę leśną i zaakcentował konieczność elastycznego dostosowania praktyk terenowych do nowych warunków środowiskowych.
Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP w Toruniu, Mikołaj Ziemblicki, szczegółowo omówił proponowane rozwiązania hodowlane i ochronne, które mają na celu wzmocnienie ekosystemów leśnych Borów Tucholskich. Wśród kluczowych działań znalazły się:

  • Zmniejszenie zagęszczenia początkowego sadzenia sosny zwyczajnej.
  • Tam gdzie to możliwe wspieranie odnowień naturalnych.
  • Przygotowanie gleby z zastosowaniem pługa aktywnego.
  • Wprowadzanie drugiego piętra z gatunków liściastych (np. dąb, buk, grab, klon).
  • Zarządzanie biomasą.
  • Selekcja materiału nasiennego z uwzględnieniem odporności biologicznej.
  • Badanie genetyczne w celu identyfikacji odpornych genotypów.


Jednym z wyzwań, z którym mierzą się leśnicy z Borów Tucholskich, jest znalezienie równowagi między potrzebą zachowania martwego drewna, kluczowego dla bioróżnorodności,
a koniecznością jego usuwania w sytuacjach podwyższonego ryzyka fitosanitarnego, takich jak wysoka obecność żerdzianki sosnówki czy przypłaszczka granatka. To złożone zagadnienie wymaga szczegółowej analizy i podejmowania decyzji w oparciu o aktualną sytuację w terenie.

Rada Społeczno-Naukowa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Bory Tucholskie jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała przedstawiony kierunek działań. Członkowie Rady wskazywali, że ich kompleksowy charakter, aktualność oraz innowacyjność stanowią solidną podstawę do budowania stabilnych i bioróżnorodnych lasów, które będą w stanie skutecznie sprostać wyzwaniom przyszłości.